deniz-feneri

Ticaret Bakanlığımızın bünyesinde faaliyet gösteren “Ticaret Müşavirlikleri” İhracaatın elçileri konumunda. Neredeyse dünyanın her ülkesinde ve bu ülkelerin belli başlı büyük şehirlerinde faaliyet göstere Ticaret Müşavirliklerimize https://ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati adresinden ulaşmak mümkün. Her biri çok kıymetli, eğitimli insanlardan oluşan Ticaret Müşavirlerimiz 7 gün 24 saat Ülkemizin ve Milletimizin, Ticaret adamlarımızın hizmetinde.

Ticaret Müşavirlerimizle İnternet üzerinden görüşmek , onlara bulundukları ülkeler hakkında sorular sormak, sağlıklı ve doğru bilgiler almak mümkün. İhracat elçilerimiz görüş ve önerilerini, araştırmalarını düzenli olarak https://dtuegm.ticaret.gov.tr/ adresinden öğrenmek takip etmek mümkün.

Taş devri taş tükendiği için bitmedi, daha iyi birşeyler bulundu. Kafalar değişti.

Anonim

Dış Ticaret her aşaması iyice düşünülmesi, hesaplanması gereken çok hassas bir faaliyet. Dış Ticarette zamanlama, doğru ve kesin fiyatlandırma, Ürün ve hizmetlerin pazara güvenli nakliyesi gibi bir çok ayrı organizasyonel işlemi bir arada yürütmek önemli.

Bölgemizin en önemli Tarım ve Gıda üreticisi ülkemiz, yeni yatırım ve pazar alanları bulmak adına yetişmiş nüfusunu Uluslararası Ticaret'e yönlendirmek zorunda.

Ticaret Müşavirlerimizin düzenli aralıklarla tertip ettiği Ülke çalışmalarına ise “Youtube” üzerinden Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler ( https://www.youtube.com/channel/UC9MQ2MVIMlRRzjPcsZFQ5PQ ) adresinden ulaşabilirsiniz.

Ticaret Müşavirliklerimizin tecrübeli çalışanlarınca hazırlanan “Ülke Raporlarına ” da yine Ticaret Bakanlığımızın Web sitesi üzerinden ulaşmak mümkün. Sürekli olarak tazelenen bir veri akışıyla bulundukları ülkenin ekonomik -ticari gündemini an be an aktaran Ticaret Müşavirliklerimiz her anlamda İhracatçılarımızın yanında.

Dış Ticaret bir zamanlama olayıdır. İki ay nerede, ne satılır?? Bunu bilmek ve buna göre üretim yapmak, pazar aramak çok önemlidir.

Konteyner bazında yapılan bir ticaret faaliyetinde virgülden sonra ki üçüncü rakam bile önem arzeder. Bir ürün için fiyat verirken malın maliyeti, vergiler, nakliyesi, sigortası ve elbette firma karı gibi çok temel bileşenler ustalıkla hesaplanmalıdır.

Farklı ülkelerde yaşayan, farklı diller konuşan insanların ortaklaşa  yaptıkları bir iştir Dış Ticaret. Tarafların üzerinde mutabık olduğu ortak bir terminoloji gelişmiştir yıllar içerisinde. INCOTERM (international common termninology) Fiyat ve teslim şekilleri konuşulurken buna göre konuşmak gerekir.

Dış Ticaretin finansmanı ve Muhasebesi de yine bir önemli, hassas konudur. Çeşitli fiyat biçimleri (CIF,FOB vs.), ödeme  yöntemleri (Akreditif, Cash, Letter of Credit ) ve teslimat şekilleri (EXW.) vardır ve bu İhracat-İthalat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi, gümrük müşaviri nezdinde ürünün millileştirilmesi işin başka önemli bir boyutudur.

Vestibulum non lorem et odio maximus malesuada. In laoreet mauris a risus suscipit viverra. Proin sit amet lectus quis odio aliquet aliquet quis at dolor. Aliquam ac fringilla diam. Nullam vel sem ullamcorper. Donec auctor non magna ac eleifend. Vivamus diam urna, euismod eget faucibus sed, euismod a elit. Cras varius orci nulla, vel aliquet ex viverra quis. Quisque nec urna at sem placerat pharetra.

Nulla dui magna, sagittis eu velit quis, maximus placerat tellus. Fusce venenatis, dui eu volutpat luctus, libero lorem accumsan lacus, vitae condimentum ligula massa a nibh. Nullam tempor purus id augue consequat bibendum. Mauris ut iaculis nibh, id ultricies lectus. Duis blandit enim eget diam consequat facilisis. Donec ut tincidunt justo, non aliquet tellus. Cras porta suscipit nunc ac accumsan. Morbi cursus enim non augue ultricies aliquam.

Related Posts
Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *